Aroma Terapi Nedir?

Aromaterapiyi en temelde aromatik, yani kokulu bitkilerden elde edilen uçucu yağların hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesi için kontrollü olarak kullanılması şeklinde tanımlamak mümkün. Güzel kokuların insan üzerindeki olumlu etkisi gibi de düşünülebilecek bu yöntem bitkisel tedavi diye de anılan fitoterapi biliminin bir alt dalı olarak kabul edilmektedir.

Aromaterapi yağları bitki özlerinden üretilerek bir tür doğal ilaç vazifesi görüyor. Bu noktada hangi bitkinin hangi türden bir hastalığa iyi geldiğini bilmek oldukça önemli. Ardıçtan biberiyeye, lavantadan güle, papatyadan melisaya ve daha yüzlerce türe her bitkinin kendine has faydalı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin oldukça yaygın kullanılan yağlardan lavanta, yanık ve böcek ısırması gibi tehlikelerin yanı sıra migren, bulantı, depresyon ve stres gibi durumlarda da faydalı etkiye sahip. Biberiye, bilhassa beyindeki kan dolaşımını artırıcı olması ile biliniyor. Tatlı portakalın ise hem mide şikayetlerini iyileştirici hem de stresi azaltıcı etkileri mevcuttur.

Aromaterapi kendine has bir masaj tekniğine sahip ve bu özel masaja shiatsu deniyor. Shiatsu sadece spesifik fiziksel rahatsızlıkları tedavi etmekle kalmıyor, yorgun dokuları da canlandırarak yeni hücrelerin üretilmesine destek veriyor. Dahası psikolojik rahatlamayı beraberinde getiriyor. Bu yüzden bu masajı yaptırmak için ille fiziksel bir rahatsızlığınız olması gerekmiyor.

Aromaterapinin doğrudan uygulanmasında kullanılan bir diğer metot ise söz konusu yağların direkt teneffüsü. Az miktarda esansiyel yağı sıcak su dolu bir kaseye ekleyip buhar tedavisi uygulamak kendi kendinize yapabileceğiniz en doğal tedaviler arasında ve çoğu zaman etkisini hızlı bir şekilde hissettiriyor.