Refleksoloji terapisi ayak ve ellerde bulunan ve vücudumuzun her bir doku, organ ve sistemlerini temsil eden özel noktalara yapılan ve tarihi çok eskilere dayanan geleneksel ve holistik tedavi metodudur. Refleksoloji tedavisinde amaç, el  ve ayakta bulunan özel noktalara yapılan basınç,gerdirme ve bir takım tedavi edici manevralarla bedenin iyileştirme yanıtını güçlü bir şekilde uyarmaktır.Bazı çevrelerce basit bir ayak masajı algısı yaratılmaya çalışılsa da geçmişteki sağlıkçı ve şifacı olarak tanımlanan uzmanların uygulamalarına ve alınan sonuçlara bakıldığında gerçeğin hiç de böyle olmadığını hatta tam aksine refleksoloji tedavisinin beden için tepeden tırnağa etki edebilen bir şifa metodu olduğunu görebilirsiniz. Refleksolojide yüzeysel uyarılarla derinlerde iyileştirici yanıt açığa çıkarılmaya yönelik çaba pek çok klinisyenin dikkatini çekmiş ve bu kadim tedavi metoduna ilgi duymasının önünü açmıştır.

Refleksolojiyi anlamak için Mikrosistem kavramına mercek tutmak gerekir. Mikrosistem, büyük vücut alanlarının (organların, dokuların ve uzuvların) küçük alanlarda (el, ayak, kulak ve kafatası) temsil edilmesidir. İşte bu bilgi ve gerçekten hareketle küçük alanlara karşılık gelen büyük alanlarda güçlü etkiler oluşturarak vücudun kendi kendisini iyileştirme ve onarma sürecini destekliyoruz.

Bir ayak masajından daha fazlası olan ve tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bu doğal, özel ve etkili refleksoloji tedavisiyle tanışmak veya önceden yatırdıysan tekrar yaptırmak için Natürel Terapi Merkeziyle iletişime geçebilirsin.

Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

-Vücudun homeostazını sağlar

-Bağışıklık sistemi üzerinde dengeleyici bir etki sunar

-Nörolojik rahatsızlıklarda merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisiyle güzel sonuçlar verir

-Felç hastalarında motor hareketlerin erine gelmesinde son derece etkilidir.

-Ruhsal sağlık üzerinde yatıştırıcı ve yenileyici özelliğe sahiptir

-Sindirim sistemi üzerinde düzenleyici bir rolü vardır

-Vücut enerjisini arttırır

-Uyku kalitesi üzerindeki etkisi alınan sonuçlarla birlikte kendisini göstermektedir

Refleksoloji Herkese Yapılabilir Mi?

Öncelikle alanında uzman bir hekim tarafından gerekli tetkiklerin yapılması, teşhisin konulması refleksoloji terapisine başlamadan önce hastanın sorumluluğunda olan ve refleksolojinin daha bilinçli ve hedefe yönelik yapılmasının önünü açacak önemli bir husustur. Refleksoloji uzmanı değerlendirmede bunları zaten size sormalıdır aksi taktirde kendisi sadece ayak masajı yapan bir amatördür.

Refleksoloji terapisi öncesi aşağıda sıraladığımız durumların olup olmadığına alanında uzman olan refleksoloji terapisti kesinlikle dikkat etmelidir. Her terapide olduğu gibi refleksolojide de tedavinin uygulanamayacağı durumlar vardır.

  • Ayak ve baldır kısmındaki varise dikkat edilmelidir
  • Ayak ve alt bacakta enfeksiyon durumuna ve enflamasyona mutlaka dikkat edilmeli
  • Yüksek ateşi olan hastalara yapılmamalı
  • Ameliyatsız çözümü olmayan hastalıklarda asla yapılmaz
  • Gebelerde ve özel günlerde kesinlikle dikkatli olmalı
  • Ayaklarda mantar olması halinde asla yapılmaz
  • Kanser hastalarına kesinlikle yapılmaz
  • Ayakta açık yara olması durumu
  • Sıkıntılı şeker hastalıklarında asla yapılmaz, olası kesi hali kötü bir klinik tabloya yol açabilir