Kimler Magnezyum Kullanmalı?

Tarih boyunca modern insan yapısı gereği sürekli bir denge ve bütünlük arayışı içerisinde binlerce yıldır varlığını sürdürmeye çalışan bir varlık. Bu emeline ulaşması için dünya üzerinde bitkiden, hayvana , sudan güneşe kadar doğanın sunduğu değer biçilemeyecek kolaylaştırıcılar vardır ki bu meselede kolaylaştırıcı rolüne sahip mikro boyutta bileşenler de vardır ki bunlar vitamin ve minerallerdir. Hepsi birbirinden özel ve sağlık mucizesi olan bu bileşenlerden Magnezyuma ışık tutalım.

Dünyada en çok bulunan minerallerde ilk ona giren magnezyum vücutta neredeyse her noktada her mekanizmada hazır kıta olarak bulunan magnezyum vücudun içinde gerçekleşen 300 den fazla biyokimyasal reaksiyon zincirinde işlerin denge içinde gerçekleşmesini sağlıyor. Sağlıklı sindirim, damar sağlığı, yeterli düzeyde güçlü bir hafıza, kas gevşeme süreçleri başta olmak üzere pek çok noktada ”Ben Varım” diyor adeta . Magnezyum meselesi uzun ve modern insanın neredeyse tamamına yakını magnezyum eksikliği meselesi ile imtihan halinde ki bu imtihanı kazanmak temponun, hızın, endüstriyel malzemelerin, stres ve sosyal baskının hakim olduğu modern dünyamızda çok da kolay değil.

Şimdi buradan hareketle şu soruyu sormak mecburi bir hale geldi. Magnezyumu kimler ekstra takviye olarak kullanma meselesini ciddiye almalı. Gelin bunu detaylandıralım

1.Stresin altını kısamayanlar

Mesleki, ailevi sorunlar, ilişkilerde tatminsizlik, mesleki statü endişesi, karşı konulamaz haz odaklı yaşamlar, hayata dair yüksek beklentilere sahip olmak vb. gibi maddeler günümüz dünyasında Stres balonunun içinde bulunan temel sebeplerden yalnızca bazıları. Geçmiş ile gelecek arasında sürekli gidip gelen anın tadını çıkaramayan bireylerde harekete geçen stres yanıtı vücuttaki mevcut vitamin ve mineralleri hızlı bir şekilde tüketeceği için bu bireylerin magnezyum başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral alımını yavaş yavaş aksiyona dönüştürmesi lazım.

2.Sürekli Kabızlık İlacı Kullananlar

Normalde 1 haftadan fazla kullanılamaz uyarıları olsa da hekimlerin hastalara göre farklı görüşler bildirdiği kabızlık ilaçlarının en bilindik yan etkisi magnezyum başta olmak üzere önemli mineral kayıpları yaşatmasıdır. Eğer uzun süredir kabızlık şikayetinizi çözme niyetiyle ilaç kullanıyorsanız bağırsaklarınıza su çekerek vücuttaki elektrolit dengesinin bozulduğunu, buna bağlı olarak azalan magnezyum rezervlerini doldurmak için magnezyum kullanmak gerektiğini anlamamak sanırım ihtimal dahilinde olmasa gerek.

3.Uzun Süreli İdrar Söktürücü Kullananlar

Kalp damar sağlığında, zehirlenmede, ödem atılmasında tedavi sürecinin önemli bir parçası olan idrar söktürücü ilaçlar su ve elektrolit atılırken ciddi  mineral kaybına neden olduğu için magnezyum takviyesi mutlaka tedavi sürecine eklenmelidir.

4.Mide İlacı Alanlar

Günümüzde ciddi derecede artış gösteren ülser, gastrit ve reflü başta olmak üzere pek çok mide probleminde verilen mide koruyucu anti asit ilaçlar belli istisnalar dışında pek çok durumda sindirimin ana işleyişini sabote ederek, vücudun dengesini bozar. Alınan besinlerden magnezyumun emilebilir hale gelmesi için belli düzeyde mide asidine ihtiyacımız var. Bu fizyolojik işleyişe aykırı hareket eden anti asit ilaçlar magnezyum eksikliğine açık kapı bırakmanıza neden olur. Bu sebepledir ki mide koruyucu kullanıyorsan kas krampları, yorgunluk ve uyku sorunu yaşamamak adına magnezyum meselesine kafa yor.

5.Sık Sık Antibiyotik Yutanlar

Kullanım amacı zararlı bakterileri yok etmek olsa da ne yazık ki sağlığımız için hayati öneme sahip olan bakterileri de yok ederek bizleri bağışıklık ekseninde zor durumda bırakabilen antibiyotiğin bağırsaklar üzerindeki yıkıcı ve zor toparlanabilir etkisinin minerallerin emilimi üzerindeki etkisi magnezyum eksikliğine neden olur. Bu sebepledir ki antibiyotik kullanımı magnezyuma ciddi düzeyde muhtaç bir hale getirebilir.

Modern zamanın bizlerde oluşturduğu alışkanlıklar ve yeni yaşam modelinin önümüze çıkardığı faturalardan birisi de vücudumuz için hayati öneme sahip vitamin ve mineralleri yeterince alamamak ve aldığımızı da yeterince kullanamamaktır. Magnezyum eksikliği bu yazımızın altını dolduran en önemli örneklerden bir tanesidir. Sağlığına, kendisine ve yaşadığı hayatın kalitesine özen gösteren insanların mineralidir ”MAGNEZYUM” .

 

HEMEN BİLGİ ALIN