Kronik Ağrıya D Vitamini Etkisi

Ağrı, süre açısından akut ve kronik olarak ikiye ayrılan  ve kişilerin geçmiş deneyimleri çerçevesinde oluşan hoşa gitmeyen duygusal bir deneyimdir. Akut ağrılar daha kısa süren bir darbe, travma, iç organ probleminin anatomik yansıması veya hareketsizliğe bağlı olarak meydana gelen doğru ve yerinde bir müdahale ile ya da kendiliğinden ortadan kalkabilen bir problemdir.

Kronik Ağrı, sebebi ve başlangıç noktası ne olursa olsun 3 aydan daha uzun süren ve kişide yorgunluk, halsizlik, uyku sorunu ve depresyon gibi bedensel ve ruhsal profilimizi etkileyen ve yaşam kalitemizi düşüren çıktıları olan zor bir sendromdur. Uzun sürmesi halinde kişinin acı eşiğini düşürerek en ufak ve hafif bir çevresel uyarıya bile ciddi derecede tepkisel hale getirebilen bundan dolayı da sosyokültürel ve sosyoekonomik bedelleri de olan bir problemdir. Sağlık hizmeti veren kuruluşların en etkili tedavi ve planı oluşturmada ciddi sorunlar yaşadığı kronik ağrılar ciddi manada artış göstermekte ve bunun önü bir türlü alınamamaktadır. Bu soruna mekanik bir bakış açısıyla yaklaşan genel anlayışın bedensel, zihinsel ve ruhsal sebeplerle açığa çıkan bu sebebe karşı yetersiz kalması kaçınılmazdır. Geliştirilen pek çok yöntem, protokol ve anlayış olmasıyla birlikte bazı doğa harikaları var ki tek başına bile bu tür sorunları ortadan kaldırma hususunda pek çok yaklaşıma üstün gelir. İşte bu doğa harikası D vitaminidir.

D vitamini güneşin ultraviyole -B ışınlarının cildimize temasıyla kolesterolden üretilen ve daha sonra karaciğer ve böbrekte aktif forma dönüşen tam bir sağlık mucizesi. Yorgunluk, depresyon, iltihap, bağışıklık sisteminin fonksiyonu başta olmak üzere pek çok durumda bizlere yardımcı olan bu vitamin Kronik Ağrılarda kişiye deyim yerindeyse ” Oh be Dünya Varmış” dedirtebilecek kadar önemli bir bileşen. Böylesine iddialı bir benzetmenin ardından sizlerde oluştuğuna emin olduğum merakı gidermek adına gelin hep birlikte D Vitamininin Kronik Ağrılar üzerindeki etkisini maddeler halinde inceleyelim.

1.Büyük çoğunluğu bağırsakta bir kısmı da beyinde üretilen serotonin denilen bizlere huzur, neşe ve haz veren bir kimyasal vardır vücudumuzda . Bu kadim uygarlıklardan beridir sosyal ortamlarda gördüğümüz saygı, sevgi ve taktir neticesinde salınır ve insanlara hoşa giden hisler sunar. Üretimi için vücutta aminoasit ve belli başlı vitaminlerin yer alması gerekir ki onlardan belki de en önemlisi D vitaminidir. D vitamini bizlere mutluluk ve neşe sunan serotonin kimyasalının üretiminde direkt yer alır. Uzun sürmesi halinde kişileri ruhsal problemlere sürükleyebilen Kronik Ağrılar da D vitamini duygusal ve ruhsal zeminde çok ciddi fayda sunarak yaşam kalitesinde artış sağlar.

2.Kronik ağrıları olan bireylerde enerji düşüklüğü ve yorgunluk sık görülen bir tablodur. Bunun sebebi bozulan enerji üretim süreçleri ve acı dolu duygular olmakla beraber vücudumuzun enerji üretim mekanizmaları mitokondrilerde de sorunlar gözlemlenmektedir. Mitokondrilerde enerji üretim süreçlerini destekleyerek Kronik Ağrılı hastalarda etkili bir enerji artışı sağlayan D vitamini kişilerde enerjetik bir dokunuşla da etkisini gösterir

3.Kronik Ağrıları olan pek çok bireyde artış gösteren iltihap göze çarpmaktadır. Yapılan son çalışmalar D vitamininin güçlü bir anti-iltihap etkisinin varlığını kanıtlıyor. D vitamini bu etkisiyle iltihabi süreçleri sakinleştirerek Kronik Ağrılı hastaların özellikle iltihaba bağlı huzursuzluk, baş ağrıları, dikkat eksikliği ve sabah tutulmalarında  büyük fayda sağlar

4.Bağırsak sağlığı bireylerin yaşadığı ağrı yeri ve seviyesi hususunda belirleyici olabiliyor. Gerek yedikleriniz, gerek artan stres durumu bağırsaklarımızda geçirgenliğe yol açıp vücutta genel ağrılı bir kronik ağrı sendromuna yol açabiliyor. D vitamini geçirgen bağırsak sendromunda bozulan bağırsak mukozasının tamirinde yer alan eritrosit hücrelerinde görev alarak bu problemin çözümüne katkı sağlar.

 

Yapılan son çalışmalar D vitamininin , kronik ağrılı hastalarda direkt olarak daha ağrısız bir hayatı deneyimlemeleri hususunda çelişkili veriler paylaşmış olsa da D vitamini muazzam etkileriyle Kronik Ağrılı hastalar için parlamaya devam eden bir yıldız olarak her zaman varlığını sürdürecektir.

Uzun süredir yaşadığın ve seni adeta hayata küstüren yorgunluk, uykusuzluk, depresyon ve sinirim sistemi problemleri ile hayatını işgal eden Kronik Ağrılardan kişiye özel şekilde oluşturduğumuz Bütüncül yaklaşım ile kısa sürede kurtulabilirsin. Bizlere ulaşmak için ana sayfada bulunan iletişim numarasından bizlere ulaşabilirsin. Geçmiş  Olsun.

HEMEN BİLGİ ALIN