Kronik Ağrı ve Magnezyum Hakkında Bilmen Gerekenler

Günümüzde pek çok insan daha sağlıklı olma gayesi  ve ağrılarından kurtulmak adına çeşitli egzersiz, esneme çalışmalarına ve türlü ilaçlara rağmen vücut ağrılarından kurtulamıyor ki bu insanların çoğu, bedenlerindeki Magnezyum eksikliğini  gözden kaçırabilmekteler ki bu durum belki de bir ömre yayılan sağlıksız bir hayat anlamına gelmektedir.

Magnezyum kas iskelet sistemi için hayati bir öneme sahiptir. Magnezyum yerkürede en bol bulunan 7,bedenimizde ağırlık bakımından ise en çok bulunan 4.bileşendir ki bu istatistik bile insan hayatındaki önemini özetlemektedir.300 den fazla bedensel reaksiyona aktif olarak katılan bir bileşen olan magnezyum, hücresel gevşemenin merkezindedir.

Protein sentezi, enerji üretimi, uyku kalitesi, bağışıklık sistemi gibi hayati süreçlerde kendisini gösterir.

1.Magnezyum,  kaslarımızın gevşeyip yumuşaması için gereklidir;

Kaslarımızın kasılma ve gerilme süreçlerinde kalsiyum minerali rol oynarken, gevşemesinde ve rahatlamasında ise rol oynayan magnezyumdur. Sabah tutuklukları, yoğun kas spazmı ve gerginliklerinizden şikayetçiyseniz doktorunuzun kapısını çalma vakti gelmiş demektir.

2.Magnezyum, kaliteli derin ve dinlendirici bir uykunun sembollerindendir.

Bir hekime uyku şikayetiniz için gittiğinizde sizlere vereceği ilk bileşenlerden birisi magnezyum olacaktır. Çünkü magnezyum yalnızca kasları değil beyni de gevşetici, sakinleştirici ve yatıştırıcı bir rol üstlenir ki bu da çoğu zaman kaliteli ve dinlendirici bir uykunun anahtarını sizlere sunar. Kalitesiz bir uyku , kas iskelet sistemi sorunlarının bir numaralı düşmanıdır.

3.Bağışıklık sisteminin gözleri olsaydı emin olun çoğu yerde gözleri  magnezyumu arardı.

Magnezyum, her yerde olduğu gibi elbette bağışıklık sisteminin vücudu onaran, yenileyen ve enfeksiyonları yok eden süreçlerine dahil olur. Şimdi söyleyin düşük ve zayıf bir bağışıklık sisteminin olduğu bedende kronik ağrılardan kurtulabilir misin?

4.Bedende nerede enerji üretimi varsa magnezyum oradadır. Enerji, vücutta hücrelerin mitokondri  adını verdiğimiz kısımda  üretilir ve şuna dikkat etmek gerekir ki magnezyum enerji üretim sürecinde mutlaka olmalıdır. Buradan hareketle özellikle uzun süredir ağrıları olan bireylerin tedavilere rağmen devam eden inatçı yorgunluk sorununun ardında bir magnezyum eksikliği arayın derim. Hücresel düzeyde hayatı olan Magnezyum sizler için şu şekilde özetlemek isterim; Yanınızda en rahat, huzurlu, anlaşılmış ve gevşemiş hissettiğiniz bir arkadaşınızı düşünün işte hücreler Magnezyumu görünce aynen böyle hisseder. Gevşemenin kilit anahtarıdır Magnezyum  ki ağrıları olan, depresif , yorgun ,gergin bireyler bunu aklına kazısın lütfen.

HEMEN BİLGİ ALIN